Printers
Epson M1120 EcoTank Monochrome Wi-Fi Ink Tank Printer
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Network-Ready |
| Colour | Black |
| Model Name | EcoTank Monochrome M1120 Wi-Fi InkTank Printer |
| Printer Output | Monochrome |
| Maximum Print Speed (Colour) | 32 |
| Max Print speed Monochrome | 32 ppm |
| Item Weight | 3450 Grams |
Availability:
Out of stock
₹11,999.00 ₹13,699.00
Out of stock
| Weight | 3 g |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 37.5 × 16 cm |
| Product Dimensions | 26.5D x 37.5W x 16H Centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | 8.5 x 11 inch |
| Power Consumption | 13 Watts |
| Included Components | Printer, CD, Power Cable and USB Cable |
| Print media | Labels |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 32 ppm |
| Sheet Size | 8.5 x 13 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1440 x 720 Pixels |
| Warranty Type | 3 years |
| Dual-sided printing | No |
| Wattage | 13 Watts |
| Max copy resolution black-white | 1440 x 720 pixels |
| Duplex | Manual |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | Touch |
| Model Series | EcoTank |
| Printer Ink Type | Pigment Ink |
| Manufacturer | Lima Technology Center, Lipa City, Batangas, 4217, Philippines, No |
| Form Factor | Printer |
| Item model number | M1120 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Imported By | M/S EPSON INDIA PVT. LTD 12th FLOOR,THE MILLENLA, TOWER A, NO.1 MURPHY ROAD,ULSOOR,BANGALORE-560008 KARNATAKA STATE |
| Item Weight | 3 kg 450 g |













There are no reviews yet.