Computer Accessories, Monitor
FRONTECH Ultima Series 32 Inch (80.01 cm) with 1920×1080 Pixels Curved LED Monitor Full HD| Refresh Rate 75 Hz | VA Panel| Ultra Slim |Bezel Less Design |16.7M Colors | HDMI & VGA Ports (MON-0081)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 80.01 Centimetres |
| Resolution | HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Flat |
₹10,200.00 ₹29,999.00
| Weight | 6.15 g |
|---|---|
| Dimensions | 71.5 × 19.2 × 51.3 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, 700091, West Bengal, India |
| Model | MON-0081 |
| Model Name | MON-0081 |
| Product Dimensions | 71.5 x 19.2 x 51.3 cm; 6.15 kg |
| Item model number | MON-0081 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Resolution | HD |
| Special Features | Wall Mountable |
| Mounting Hardware | 1 Unit Power Adapter, 1 Unit Signal Cable, 1 Unit Stand, 1 Unt Monitor, User Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 80.01 Centimetres |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 1000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 178 |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 60 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | Frontech Private Limited |
| Item Weight | 6 kg 150 g |














There are no reviews yet.