HP 15, AMD Ryzen 5 7520U,(16GB LPDDR5, 512GB SSD), Anti-Glare, Micro-Edge, FHD, 15.6”/39.6cm, Win 11, Office 24,M365 Basic(1yr)*,Silver, 1.59kg, fc0690au, FHD Camera, Backlit KB Laptop
Under 30KM In Durg City
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HP 15-fc0690au |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| RAM | 16GB LPDDR5 |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 15.6-inch Full HD Anti-Glare |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 |
| MS Office | Office 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Weight | 1.59 kg |
In stock
₹57,990.00 ₹98,000.00
In stock
-
Laptops, Laptops & Computers
HP 15, AMD Ryzen 5 7520U,(16GB LPDDR5, 512GB SSD), Anti-Glare, Micro-Edge, FHD, 15.6”/39.6cm, Win 11, Office 24,M365 Basic(1yr)*,Silver, 1.59kg, fc0690au, FHD Camera, Backlit KB Laptop
-41%
Laptops, Laptops & ComputersHP 15, AMD Ryzen 5 7520U,(16GB LPDDR5, 512GB SSD), Anti-Glare, Micro-Edge, FHD, 15.6”/39.6cm, Win 11, Office 24,M365 Basic(1yr)*,Silver, 1.59kg, fc0690au, FHD Camera, Backlit KB Laptop
Specification Details Model HP 15-fc0690au Processor AMD Ryzen 5 7520U RAM 16GB LPDDR5 Storage 512GB SSD Display 15.6-inch Full HD Anti-Glare Graphics AMD Radeon Graphics Operating System Windows 11 MS Office Office 2024 + Microsoft 365 Basic Keyboard Backlit Keyboard Weight 1.59 kg SKU: HP 15-fc0690au
HP Ryzen 5 Laptop for Smooth Everyday Performance
The HP Ryzen 5 Laptop is designed for students, office users, professionals, and multitaskers who need reliable speed and modern features for daily computing. Powered by the AMD Ryzen 5 7520U processor, this laptop delivers smooth performance for office work, online classes, browsing, entertainment, and productivity tasks.
Additionally, the 15.6-inch Full HD micro-edge anti-glare display offers sharp visuals and comfortable viewing angles. Whether you are attending online meetings, streaming videos, creating presentations, or browsing the internet, the HP 15 laptop provides a smooth and immersive experience.
Powerful Ryzen 5 Performance with 16GB LPDDR5 RAM
This HP laptop features the efficient AMD Ryzen 5 7520U processor that delivers fast and responsive performance for everyday tasks. Furthermore, the 16GB LPDDR5 RAM ensures smooth multitasking and better power efficiency, allowing users to work across multiple applications without lag.
The fast 512GB SSD provides quicker boot times, faster software loading, and ample storage space for documents, videos, photos, and office files. As a result, users can enjoy reliable performance and improved productivity.
Moreover, AMD Radeon Graphics deliver smooth visuals for video playback, multimedia tasks, entertainment, and regular creative work.
Stylish Design with Backlit Keyboard
The HP 15-fc0690au laptop comes with a sleek silver finish that gives it a premium and modern appearance. In addition, the lightweight design at just 1.59 kg makes it easy to carry for office work, travel, and college use.
The backlit keyboard improves typing comfort in low-light conditions, while the Full HD camera ensures better clarity during video calls and online meetings.
Windows 11 and Office 2024 Included
This HP Ryzen 5 laptop comes preloaded with Windows 11 Home for a modern and user-friendly experience. Along with that, Office Home 2024 and Microsoft 365 Basic (1 Year) are included, making this laptop ready for work and study immediately after setup.
Therefore, the HP 15 Ryzen 5 laptop is an excellent choice for professionals, students, remote workers, and business users looking for dependable performance with modern features.
You can explore more HP laptops here:
Internal Link: “Latest HP Laptops” – /product-category/hp-laptops/
For official specifications, visit:
Outbound Link: HP Official Website – https://www.hp.com/
| Weight | 1690 g |
|---|---|
| Dimensions | 23.6 × 36 × 1.9 cm |
| Additional Details | Information |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model Number | 15-fc0690au |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U Processor |
| RAM | 16GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 512GB PCIe SSD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | 15.6-inch Full HD Micro-Edge Anti-Glare Display |
| OS | Windows 11 Home |
| MS Office | Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic (1 Year) |
| Battery | Long-lasting Battery |
| Ports | USB Type-C, USB Type-A, HDMI, Audio Combo Jack |
| Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth |
| Color | Silver |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 Year HP Warranty |
| Country of Origin | India |
| Region | India |
| Included in the Box | Laptop, Charger, User Manual, Warranty Documents |
| Camera | Full HD Camera |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP 15, AMD Ryzen 5 7520U,(16GB LPDDR5, 512GB SSD), Anti-Glare, Micro-Edge, FHD, 15.6”/39.6cm, Win 11, Office 24,M365 Basic(1yr)*,Silver, 1.59kg, fc0690au, FHD Camera, Backlit KB Laptop”
You may also like…
-
Laptops, Laptops & Computers
Asus E1504FA-BQ2414WS AMD Ryzen 5 7520U 15.6″ Notebook Laptop (16GB/512GB SSD/Windows 11/Mixed Black/1.6 Kg)
-16%
Laptops, Laptops & ComputersAsus E1504FA-BQ2414WS AMD Ryzen 5 7520U 15.6″ Notebook Laptop (16GB/512GB SSD/Windows 11/Mixed Black/1.6 Kg)
Feature Details Model E1504FA-BQ2414WS Processor AMD Ryzen 5 7520U RAM 16GB RAM Storage 512GB SSD Display 15.6″ Full HD Display Graphics AMD Radeon Graphics Operating System Windows 11 Color Mixed Black Weight 1.6 Kg Design Thin & Light Laptop Warranty 1 Year Manufacturer Warranty SKU: E1504FA












There are no reviews yet.