Printers, Printers & Ink
Epson EcoTank L3215 A4 All-in-One Ink Tank Printer
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | USB |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | High Yield,Compact |
| Colour | White |
| Model Name | L3215 |
Availability:
In stock
₹10,999.00 ₹14,999.00
In stock
-
-
Printers & Ink
003 Original Ink Compatible for Epson L3110, L3150, L3250, L3252 L3115, L3116, L3101, L3210, L3215, L3216, L3151, L3152, L3156, L5190 Printer (003 OG Ink Set)
-43%
Printers & Ink003 Original Ink Compatible for Epson L3110, L3150, L3250, L3252 L3115, L3116, L3101, L3210, L3215, L3216, L3151, L3152, L3156, L5190 Printer (003 OG Ink Set)
Model Name 003 OG Ink Compatible Set Ink Colour Black, Cyan, Yellow, Magenta Page Yield 6000 Compatible Devices Printer Special Feature high quality Compatibility Options Compatible Colour CMYK Ink Base Water Compatible Printer Models 003 Model Printer : L3100, L3101, L3108, L3110,, L3116, L3118, L3119, L3150, L3151, L3152, L3156, L3158, L4150, L4158, L4160, L4168,, L5190, L6160, L6161, L6168, L6170, L6171,, L6190m L6191, L6198, L1110, L6178, L3115 , L3111 SKU: 003 OG Ink Compatible Set
₹12,899.00 for 3 item(s)
| Weight | 5600 g |
|---|---|
| Dimensions | 40.8 × 43.5 × 24.4 cm |
| Weight | 7.25kg |
| Dimensions | 90 x 60 x 90 cm |
| Size | One Size Fits all |
| color | Black with Red, White with Gold |
| Guarantee | 1 years |
| PRODUCT NAME | EcoTank L3215 |
| PRODUCT CODE | C11CJ68509 |
| PROPERTIES | |
| Paper Size | 16K (195 x 270 mm)|4 x 6″|5 x 7″|5 x 8″|A4|A5|A6|B5|B6|C6|DL|Envelopes: #10 (4.125 x 9.5″)|Hagaki (100 x 148 mm)|Indian-Legal (215 x 345 mm)|Legal (8.5 x 14″)|Letter |
| Input Tray Type | R100 |
| TECHNOLOGY | |
| Nozzle Configuration | 180 x 1 nozzles Black, 59 x 1 nozzles per Colour (Cyan, Magenta, Yellow) |
| Printing Method | On-demand ink jet (piezoelectric) |
| Function | Print, Scan, Copy |
| Minimum Ink Droplet Volume | 3pl |
| Print Speed (B/W) | Up to 10ipm |
| Print Speed (Color) | Up to 5ipm |
| Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex Printing | no |
| Page Yield |
|
| Cost Per Page |
|
| Ink Color | Magenta, Cyan, Yellow |
| PAPER HANDLING | |
| Output Tray Capacity | 30 Sheets |
| Input Tray Capacity | 100 Sheets |
| Maximum Copies | 20 |
| Copy Speed | N/A |
| SCAN | |
| Scanner Type | Flatbed color image scanner |
| Scan Speed | N/A |
| Optical Resolution | 600 x 1200 dpi |
| Maximum Scan Area | 8.5×11.7 [inch] |
| Media Size | N/A |
| Maximum Capacity | N/A |
| Maximum Document Size | N/A |
| Supported Paper Types | N/A |
| DIMENSIONS & WEIGHT | |
| Dimensions | N/A |
| Weight (Kgs) | N/A |
| Connectivity | N/A |
| PRINTER SOFTWARE | |
| Operating System Compatibility | N/A |
| Power Consumption | N/A |
| Power Required | N/A |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1 Year or 30,000 pages whichever is earlier. |
| Disclaimer | N/A |
Based on 0 reviews
Be the first to review “Epson EcoTank L3215 A4 All-in-One Ink Tank Printer”
You may also like…
-
Printers, Printers & Ink
Epson Colour Ecotank L3210 A4 All-in-One Ink Tank Printer, Black
Brand Epson Connectivity Technology USB Printing Technology Epson Heat-Free Technology Special Feature Refillable Ink Tank Colour Black Model Name Epson L3210 Bank Offer :
- No Cost EMI available on Bajaj Finserv EMI.
- Upto ₹291.96 EMI interest savings on Amazon Pay ICICI Bank Credit Cards
SKU: Ecotank L3210 -
Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L3250 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Colour Printer Ink, Black
-25%
Printers, Printers & InkEpson Ecotank L3250 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Colour Printer Ink, Black
Brand Epson Connectivity Technology Wi-Fi Printing Technology Epson Heat-Free Technology Special Feature Refillable Ink Tank,Borderless Printing Colour Black Model Name L3250 Printer Output Colour Maximum Print Speed (Colour) 15 ppm Max Print speed Monochrome 33 ppm Item Weight 5600 Grams SKU: 000001



















![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)
There are no reviews yet.