Printers
Epson Eco Tank L8050 Wireless Colour Home Inkjet Printers, Multicolor
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Refillable Ink Tank |
| Colour | Color |
| Model Name | Eco Tank L8050 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 22 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 22 ppm |
| Item Weight | 6000 Grams |
₹20,800.00 ₹26,999.00
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 36.9 × 40.3 × 15 cm |
| Product Dimensions | 36.9D x 40.3W x 15H Centimeters |
|---|---|
| Controller Type | Android |
| Maximum Media Size | 8.3 x 11.7 |
| Included Components | Ink Bottles |
| Print media | Glossy photo paper |
| Scanner Type | Photo |
| Max Input Sheet Capacity | 100 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 22 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 5760 x 1440 dpi Dots Per Inch |
| Sheet Size | 8.3 x 11.7 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 5760 x 1440 dpi |
| Max copy resolution black-white | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Colour | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | Touch |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | Eco Tank |
| Printer Ink Type | Liquid Ink |
| Manufacturer | Epson India Pvt Ltd, 12th Floor, The Millenia Tower “A”, No 1, Murphy Road, Ulsoor Bangalore – 560008, Epson India Pvt. Ltd. |
| Form Factor | Printer |
| Batteries | AA batteries required. |
| Item model number | L8050 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Operating System | Windows XP |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Epson India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 6 kg |












There are no reviews yet.