Computer Accessories, Monitor
FRONTECH 32 Inch Ultima Series Curved LED Monitor | Refresh Rate 75Hz, 3000R Curve | Full HD 1080p, Slim Bezel Less Design | HDMI & VGA Ports, Built-in Speaker (MON-0073,White)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 32 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Flat |
₹11,400.00 ₹29,999.00
| Weight | 6.15 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 71.6 × 51.4 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Nuevotech Industries Private Limited, Nuevotech Industries Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, 700091, West Bengal, India |
| Model | MON-0073 |
| Model Name | MON-0073 |
| Product Dimensions | 8.2 x 71.6 x 51.4 cm; 6.15 kg |
| Item model number | MON-0073 |
| Hardware Interface | HDMI, VGA |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Special Features | Wall Mountable |
| Mounting Hardware | 1 Unit Monitor,1 Unit Stand,1 Unit Power Cable,1 Unit Signal Cable,User Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 32 Inches |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 2000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 178 |
| Wattage | 40 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | Nuevotech Industries Private Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6 kg 150 g |















There are no reviews yet.