Computer Accessories, Monitor
FRONTECH Ultima Series 27 Inch Curved LED Monitor| Refresh Rate 75Hz|3500R Curve| Full HD 1080p| Built in Speaker | Bezel Less Design | HDMI & VGA Ports (MON-0085, White)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 27 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Flat |
₹8,579.00 ₹19,999.00
| Weight | 3.6 g |
|---|---|
| Dimensions | 0.8 × 61.25 × 44.26 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, West Bengal, 700091 |
| Model | MON-0085 |
| Model Name | MON-0085 |
| Product Dimensions | 0.8 x 61.25 x 44.26 cm; 3.6 kg |
| Item model number | MON-0085 |
| Response Time | 12 Milliseconds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Special Features | Wall Mountable |
| Mounting Hardware | 1 Monitor, 1 Power Adapter, 1 Signal Cable, 1 Stand, User Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 1000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 178 |
| Voltage | 12 Volts (DC) |
| Wattage | 36 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | Frontech Private Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3 kg 600 g |














There are no reviews yet.