Computer Accessories, Monitor
FRONTECH Ultima Series 24 Inch Curved LED Monitor| Refresh Rate 100Hz|3500R Curve| Full HD 1080p| Built in Speaker | Bezel Less Design | HDMI & VGA Ports (MON-0088, White)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 60.45 Centimetres |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Flat |
₹6,569.00 ₹17,500.00
| Weight | 3.2 g |
|---|---|
| Dimensions | 0.78 × 54.03 × 41.53 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, 700091, West Bengal, India |
| Model | MON-0088 |
| Model Name | MON-0088 |
| Product Dimensions | 0.78 x 54.03 x 41.53 cm; 3.2 kg |
| Item model number | MON-0088 |
| Response Time | 12 Milliseconds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Special Features | Wall Mountable |
| Mounting Hardware | 1 Monitor, 1 Power Cable, 1 Signal Cable, 1 Stand, User Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 60.45 Centimetres |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 1000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 178 |
| Voltage | 12 Volts (DC) |
| Wattage | 30 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | Frontech Private Limited |
| Item Weight | 3 kg 200 g |















There are no reviews yet.