Computer Accessories, Monitor
FRONTECH 22 Inch (54.48 cm) with 1920×1080 Pixels LED Monitor|Refresh Rate 100 Hz|Slim| Stylish Design & Wall Mountable| 16.7M Colors|HDMI & VGA Ports (White, MON-0091)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 54.61 Centimetres |
| Resolution | HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Flat |
Availability:
Out of stock
₹5,229.00 ₹10,000.00
Out of stock
| Weight | 2.6 g |
|---|---|
| Dimensions | 16.94 × 49.33 × 35.68 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, 700091, West Bengal, India |
| Model | MON-0091 |
| Model Name | MON-0091 |
| Product Dimensions | 16.94 x 49.33 x 35.68 cm; 2.6 kg |
| Item model number | MON-0091 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Resolution | HD |
| Special Features | Wall Mountable |
| Mounting Hardware | 1 Monitor, 1 Power Adapter, 1 Signal Cable, 1 Stand, User Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 54.61 Centimetres |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 1000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 178 |
| Voltage | 12 Volts (DC) |
| Wattage | 30 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | Frontech Private Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 600 g |














There are no reviews yet.