Laptops, Laptops & Computers
ASUS Vivobook Go 14, AMD Ryzen 5 7520U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD 14″, Windows 11, Office Home 2024, M365 Basic (1Year)*, Black, 1.38kg, E1404FA-EB2542WS, AMD Radeon iGPU, 42WHrs, Thin & Light Laptop
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | E1404FA-EB2542WS |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| RAM | 16GB RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Graphics | AMD Radeon iGPU |
| Display | 14″ Full HD Display |
| Operating System | Windows 11 |
| MS Office | Office Home 2024 + M365 Basic |
| Battery | 42WHrs Battery |
| Color | Black |
| Weight | 1.38 Kg |
| Design | Thin & Light Laptop |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
Availability:
In stock
₹49,899.00 ₹54,990.00
In stock
| Weight | 1380 g |
|---|---|
| Dimensions | 35.9 × 23.25 × 1.79 cm |
| Additional Details | Specifications |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | Vivobook Go 14 |
| Model Number | E1404FA-EB2542WS |
| Processor | AMD Ryzen 5 7520U |
| Processor Speed | Up to 4.3 GHz |
| RAM | 16GB RAM |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Storage | 512GB SSD |
| Graphics | AMD Radeon Integrated Graphics |
| Display Size | 14 Inch Full HD Display |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | Anti-Glare Display |
| Operating System | Windows 11 Home |
| MS Office | Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic (1 Year) |
| Battery | 42WHrs Battery |
| Audio | Built-in Speakers & Microphone |
| Webcam | HD Webcam |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Ports | USB Type-C, USB Type-A, HDMI, Audio Jack |
| Color | Black |
| Weight | 1.38 Kg |
| Design | Thin & Light Laptop |
| Ideal For | Students, Office Work & Entertainment |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |















There are no reviews yet.