Printers
EcoTank ET-M1170 A4 Monochrome Printer with Ink Tank and Wi-Fi
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Bluetooth, WLAN |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Auto Document Feeder, Automatic Document Feeder, Duplex function: yes, Standard output capacity: 100 sheets |
| Colour | black and white |
| Model Name | C11CH44401 |
| Printer Output | Monochrome |
| Max Print speed Monochrome | 20 ppm |
| Item Weight | 4.3 Kilograms |
| Product Dimensions | 34.7D x 37.5W x 15.1H Centimeters |
₹18,500.00 ₹24,000.00
| Weight | 4.3 g |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 15.1 × 34.7 cm |
| Controller Type | Push Button |
|---|---|
| Maximum Media Size | A3 |
| Power Consumption | 10 Watts |
| Included Components | DruckX2 ink bottlesWarranty, Epson Ecotank ET-M1170 Printer |
| Print media | Paper (plain) |
| Scanner Type | Business Card |
| Max Input Sheet Capacity | 251 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 20 ppm |
| Compatible Devices | Desktops, Laptops, Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 1200×2400 dpi |
| Sheet Size | 210 millimeters |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1.200 dpi |
| Colour Depth | 1 bpp |
| Dual-sided printing | Yes |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Maximum copies per run | 1 |
| Wattage | 13 Watts |
| Initial page print time | 6 Sekunden |
| Max copy resolution colour | 1200 x 2400 dpi |
| Max copy resolution black-white | 1200 dpi oder höher |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | Ethernet, USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | App |
| Compatible cartridge | Epson EcoTank Ink Bottles for C11CH44401 |
| Output sheet capacity | 100 |
| Number of Trays | 1 |
| Processor Count | 4 |
| Series number | 1 |
| Total Ethernet Ports | 1 |
| Number of USB 2 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Model Series | ET(EcoTank) |
| Specific Uses For Product | [General office/home printing, Document printing] |
| Printer Ink Type | Bottle Ink |
| Global Trade Identification Number | 08715946663548 |
| Manufacturer | EPSON |
| Model | C11CH44401 |
| Model Year | 2019 |
| Product Dimensions | 37.5 x 15.1 x 34.7 cm; 4.3 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | C11CH44401 |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Memory Slots Available | 4 |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Digital storage capacity | 128 GB |
| Operating System | Mac OS 10 15 Catalina, Windows Server 2003 R2,Windows Server 2003 x64,Windows Server 2008 R2 x64 |
| Hardware Platform | Linux |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Resolution | 4k |
| Special Features | Auto Document Feeder, Automatic Document Feeder, Duplex function: yes, Standard output capacity: 100 sheets |
| Number of items | 1 |
| Supported Software | Ja |
| Standing screen display size | 1.45 Inches |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Battery cell composition | Lithium |
| Material | Made of plastic |
| Form Factor | Printer |
| Monthly work cycle | 20000 Seiten pro Monat |
| Manufacturer | EPSON |
| Item Weight | 4 kg 300 g |














There are no reviews yet.