Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L1250 Color Printer, Black
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Refillable Ink Tank |
| Colour | Black |
| Model Name | L1250 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 15 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 33 ppm |
| Item Weight | 2.9 Kilograms |
₹12,000.00 ₹19,999.00
| Weight | 2 g |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 57.8 × 25.3 cm |
| Product Dimensions | 37.5D x 57.8W x 25.3H Centimeters |
|---|---|
| Controller Type | App Control |
| Maximum Media Size | 216 x 1200 |
| Included Components | Ink Bottles |
| Print media | Paper (plain) |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 100 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 33 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Sheet Size | 216 x 1200 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Warranty Type | Extended |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 5760 x 1440 dpi |
| Max copy resolution black-white | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex | Manual |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | App |
| Output sheet capacity | 150 |
| Number of Trays | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | Epson Ecotank L |
| Specific Uses For Product | Home & Office Printing |
| UPC | 010343970700 |
| Printer Ink Type | EcoFit |
| Manufacturer | Epson |
| Model | C11CJ71301 |
| Item model number | C11CJ71301 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Resolution | 5760 x 1440 |
| Special Features | Refillable Ink Tank |
| Number of items | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Form Factor | Printer |
| Manufacturer | Epson |
| Item Weight | 2 kg 900 g |















There are no reviews yet.