Printers
Epson EcoTank Monochrome M2140 All-in-One Duplex InkTank Printer
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | USB |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Auto-Duplex, Refillable Ink Tank |
| Colour | White |
| Model Name | M2140 |
| Printer Output | Monochrome |
| Maximum Print Speed (Colour) | 5 |
| Max Print speed Monochrome | 39 ppm |
| Item Weight | 6.2 Kilograms |
Availability:
Out of stock
₹12,499.00 ₹24,999.00
Out of stock
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 34.5 × 29.8 cm |
| Maximum Media Size | A4;A6;B6;legal;A5;C6;DI;letter |
|---|---|
| Included Components | Printer,CD,Power Cable,USB Cable,Ink |
| Print media | High-resolution paper |
| Scanner Type | Sheetfed |
| Max Input Sheet Capacity | 250 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 39 ppm |
| Compatible Devices | PC |
| Sheet Size | A4,B5,C6,B6,A5,A6,DL,Legal,Letter |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1200 x 2400 Pixels |
| Dual-sided printing | Yes |
| Duplex | auto |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | Touch |
| Compatible cartridge | T03Q, T01P Black Ink Bottles |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | M |
| Manufacturer | Lima Technology Center, Lipa City, Batangas, 4217, Philippines, No |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Height | 29.8 Centimeters |
| Item Width | 34.5 Centimeters |
| Product Dimensions | 37.5 x 34.5 x 29.8 cm; 6.2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | M2140 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 1 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
| Manufacturer | No |
| Imported By | M/S EPSON INDIA PVT. LTD 12th FLOOR,THE MILLENLA, TOWER A, NO.1 MURPHY ROAD,ULSOOR,BANGALORE-560008 KARNATAKA STATE |
| Item Weight | 6 kg 200 g |











There are no reviews yet.