Computer Accessories, Monitor
FRONTECH 19-inch (48.25cm), LED, HD 1440×900, 60Hz, Black, HDMI & VGA Dual Input, 16.7M Colors, 3.6ms Response Time, Wall Mountable Monitor (MON-0001)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 19 Inches |
| Resolution | XGA+ Wide |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Glossy |
Availability:
Out of stock
₹2,300.00 ₹7,500.00
Out of stock
| Weight | 2.8 g |
|---|---|
| Dimensions | 437.75 × 358.38 × 200 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, West Bengal, 700624, Nuevotech Industries Private Limited |
| Model | 19 inch |
| Model Name | MON-0001 |
| Product Dimensions | 437.75 x 358.38 x 200 cm; 2.8 kg |
| Item model number | 19 inch |
| Hardware Interface | VGA |
| Response Time | 3.6 Milliseconds |
| Resolution | XGA+ Wide |
| Special Features | Flicker-Free |
| Mounting Hardware | Monitor,Power Cable,Stand,Signal Cable,Manual |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LCD |
| Standing screen display size | 19 Inches |
| Display Type | LCD |
| Colour Screen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 cd/m2 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1440 x 900 |
| Resolution | 1440 x 900 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 900 Pixels |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | VGA |
| Actual viewing angle | 160 Degrees |
| Manufacturer | Nuevotech Industries Private Limited |
| Item Weight | 2 kg 800 g |













There are no reviews yet.