Computer Accessories, Monitor
FRONTECH 27 Inch Ultima Series LED Monitor | Refresh Rate 75Hz,IPS Panel | Full HD 1080p, Wall Mountable-Slim & Stylish Design | HDMI & VGA Ports,Built-in Speaker (MON-0086,White)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 27 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Contrast Ratio | 1000:1 |
₹8,449.00 ₹19,999.00
| Weight | 5.5 g |
|---|---|
| Dimensions | 61.55 × 0.72 × 45.5 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, West Bengal, 700091 |
| Model | MON-0086 |
| Model Name | Frontech Monitor |
| Product Dimensions | 61.55 x 0.72 x 45.5 cm; 5.5 kg |
| Item model number | MON-0086 |
| Hardware Interface | HDMI, VGA |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Special Features | 75Hz Refresh Rate |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | VA, LED |
| Standing screen display size | 27 Inches |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 1000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | HDMI, VGA |
| Manufacturer | Frontech Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, West Bengal, 700091 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 5 kg 500 g |















There are no reviews yet.