Computer Accessories, Monitor
FRONTECH 32 Inch Ultima Series LED Monitor | Refresh Rate 75Hz,IPS Panel | Full HD 1080p,Wall Mountable Slim & Stylish Design | HDMI & VGA Ports, Built-in Speaker (MON-0069,White)
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | FRONTECH |
| Screen Size | 32 Inches |
| Resolution | FHD 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Surface Description | Matte |
₹10,189.00 ₹27,999.00
| Weight | 4.5 g |
|---|---|
| Dimensions | 71.8 × 0.83 × 51.23 cm |
| Brand | FRONTECH |
|---|---|
| Manufacturer | ”Nuevotech Industries Private Limited, Ecocentre, Unit-801, EM-4, Sector – V, Kolkata, 700091, West Bengal, India”, NUEVOTECH INDUSTRIES PVT. LTD |
| Model | 32 inch |
| Product Dimensions | 71.8 x 0.83 x 51.23 cm; 4.5 kg |
| Item model number | 32 inch |
| Hardware Interface | HDMI, VGA |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Special Features | Frameless |
| Mounting Hardware | Monitor |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 32 Inches |
| Display Type | LED |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image brightness | 250 Candela |
| Image contrast ratio | 20000000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Maximum vertical resolution | 1080 |
| Voltage | 12 Volts (AC) |
| Wattage | 40 Watts |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Connector Type | HDMI |
| Device interface – primary | Microphone, Touchscreen |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Manufacturer | NUEVOTECH INDUSTRIES PVT. LTD |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 4 kg 500 g |













There are no reviews yet.