HP 15, Intel Core 5-120U (16GB DDR4, 512GB SSD) FHD, Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr), Office Home24, Silver,1.59kg, fd0682tu, FHD Camera w/Shutter, BL Laptop
Under 30KM In Durg City
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HP 15-fd0682tu |
| Processor | Intel Core 5-120U |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 15.6-inch Full HD Anti-Glare |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Operating System | Windows 11 |
| MS Office | Office Home 2024 + M365 Basic |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Weight | 1.59 kg |
In stock
₹67,990.00 ₹76,900.00
In stock
-
Laptops, Laptops & Computers
HP 15, Intel Core 5-120U (16GB DDR4, 512GB SSD) FHD, Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr), Office Home24, Silver,1.59kg, fd0682tu, FHD Camera w/Shutter, BL Laptop
-12%
Laptops, Laptops & ComputersHP 15, Intel Core 5-120U (16GB DDR4, 512GB SSD) FHD, Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr), Office Home24, Silver,1.59kg, fd0682tu, FHD Camera w/Shutter, BL Laptop
Specification Details Model HP 15-fd0682tu Processor Intel Core 5-120U RAM 16GB DDR4 Storage 512GB SSD Display 15.6-inch Full HD Anti-Glare Graphics Intel Integrated Graphics Operating System Windows 11 MS Office Office Home 2024 + M365 Basic Keyboard Backlit Keyboard Weight 1.59 kg SKU: 15-fd0682tu
HP 15 Core 5 Laptop for Fast and Reliable Performance
The HP 15 Core 5 Laptop is built for professionals, students, office users, and multitaskers who need reliable speed and smooth performance for everyday computing. Powered by the Intel Core 5-120U processor, this laptop delivers efficient multitasking and responsive performance for office work, online classes, browsing, entertainment, and productivity tasks.
Additionally, the 15.6-inch Full HD micro-edge anti-glare display offers sharp visuals and a comfortable viewing experience. Whether you are attending online meetings, creating presentations, streaming videos, or browsing the internet, the HP 15 laptop provides smooth and immersive performance.
Smooth Multitasking with 16GB RAM
This HP 15 laptop comes with 16GB DDR4 RAM, which ensures faster multitasking and smooth application performance. Furthermore, the fast 512GB SSD improves system responsiveness with quicker boot times and faster software loading speeds.
As a result, users can store important files, documents, videos, and software while enjoying lag-free performance during daily tasks. The Intel integrated graphics also deliver reliable visuals for office productivity, entertainment, and video playback.
Premium Design with Backlit Keyboard
The HP 15-fd0682tu features a stylish silver finish that gives it a premium and modern appearance. Moreover, the slim and lightweight design at only 1.59 kg makes it easy to carry for office work, travel, and college use.
The backlit keyboard improves typing comfort in low-light conditions, while the Full HD camera with privacy shutter provides enhanced security and better clarity during online meetings and video calls.
Windows 11 and Office Home 2024 Included
This HP laptop comes preloaded with Windows 11 Home for a modern and user-friendly experience. Along with that, users also get Office Home 2024 and Microsoft 365 Basic (1 Year), making this laptop ready for productivity immediately after setup.
Therefore, the HP 15 Core 5 laptop is an excellent choice for business users, students, remote workers, and professionals looking for powerful performance with modern features.
You can explore more HP laptops here:
Internal Link: “Latest HP Laptops” – /product-category/hp-laptops/
For official product details, visit:
Outbound Link: HP Official Website – https://www.hp.com/
| Weight | 1590 g |
|---|---|
| Dimensions | 23.6 × 36 × 1.9 cm |
| Additional Details | Information |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model Number | 15-fd0682tu |
| Processor | Intel Core 5-120U Processor |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB PCIe SSD |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Display | 15.6-inch Full HD Micro-Edge Anti-Glare Display |
| OS | Windows 11 Home |
| MS Office | Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic (1 Year) |
| Battery | Long-lasting Battery |
| Ports | USB Type-C, USB Type-A, HDMI, Audio Combo Jack |
| Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth |
| Color | Silver |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 Year HP Warranty |
| Country of Origin | India |
| Region | India |
| Included in the Box | Laptop, Charger, User Manual, Warranty Documents |
| Camera | Full HD Camera with Privacy Shutter |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP 15, Intel Core 5-120U (16GB DDR4, 512GB SSD) FHD, Anti-Glare, Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365 Basic(1yr), Office Home24, Silver,1.59kg, fd0682tu, FHD Camera w/Shutter, BL Laptop”
You may also like…
-
Laptops, Laptops & Computers
ASUS Vivobook 15, Everyday Laptops, Intel Core 5 120U (16GB/512GB/Intel Graphics/39.62 cms (15.6) FHD/Windows 11 Home/Office Home 2024 + M365 Basic (1 Year Validity)*) X1504VAP-NJ2862WS
-1%
Laptops, Laptops & ComputersASUS Vivobook 15, Everyday Laptops, Intel Core 5 120U (16GB/512GB/Intel Graphics/39.62 cms (15.6) FHD/Windows 11 Home/Office Home 2024 + M365 Basic (1 Year Validity)*) X1504VAP-NJ2862WS
Feature Details Model X1504VAP-NJ2862WS Processor Intel Core 5 120U RAM 16GB RAM Storage 512GB SSD Graphics Intel Graphics Display 15.6″ Full HD Display Operating System Windows 11 Home MS Office Office Home 2024 + M365 Basic Color Quiet Blue / Silver Design Thin & Light Laptop Warranty 1 Year Manufacturer Warranty SKU: X1504VAP














There are no reviews yet.