Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L130 Single Function Inktank Colour Printer, Black
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | USB |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Single Function |
| Colour | Black |
| Model Name | L 130 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 15 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 27 ppm |
| Item Weight | 2690 Grams |
₹9,299.00 ₹10,999.00
| Weight | 2.69 g |
|---|---|
| Dimensions | 22.2 × 13 × 48.2 cm |
| Controller Type | Hand Control |
|---|---|
| Maximum Media Size | A4 |
| Included Components | Ink Bottle – T6641 (Black), T6642 (Cyan), T6643 (Magenta), T6644 (Yellow) |
| Print media | Paper (plain) |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 27 ppm |
| Compatible Devices | PC |
| Maximum Colour Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Sheet Size | A4 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Dual-sided printing | No |
| Wattage | 9 Watts |
| Max copy resolution colour | 5760 x 1440 dpi |
| Max copy resolution black-white | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex | Manual |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | Touch |
| Compatible cartridge | T6641 (Black), T6642 (Cyan), T6643 (Magenta), T6644 (Yellow) Ink Bottles |
| Output sheet capacity | 30.0 |
| Number of Trays | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | L130 |
| Specific Uses For Product | Enterprise, Home, Office |
| Printer Ink Type | Ink |
| Manufacturer | Avail free installation on this model from Epson : brand customer care on:[1860 3000 1600] Timings: (9 am-6 pm) post receipt of product to book and schedule free installation and support, Epson |
| Item Height | 48.2 Centimeters |
| Item Width | 13 Centimeters |
| Product Dimensions | 22.2 x 13 x 48.2 cm; 2.69 kg |
| Item model number | L 130 |
| Operating System | 8 . 1,Vista,Windows Xp |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Epson |
| Country of Origin | Philippines |
| Item Weight | 2 kg 690 g |











There are no reviews yet.