Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L3215 A4 All-in-One Colour Ink Tank Printer,White
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | USB |
| Printing Technology | Ink Tank |
| Special Feature | Auto-Duplex |
| Colour | White |
| Model Name | l3216 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 17 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 22 ppm |
| Item Weight | 5600 Grams |
₹10,999.00 ₹14,999.00
| Weight | 5 g |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 40.8 × 24.4 cm |
| Maximum Media Size | 5.5 x 8.5 inch |
|---|---|
| Included Components | Printer , ink, CD, power Cable, USB cable |
| Print media | High-resolution paper |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 250 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 22 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Sheet Size | A4 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Warranty Type | 1 year warranty |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 4800 x 1200 dpi |
| Max copy resolution black-white | 4800 x 1200 dpi |
| Duplex | Simplex |
| Hardware Interface | USB |
| Ink Colour | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | Touch |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | l3216 |
| Specific Uses For Product | Home, Office, School |
| Printer Ink Type | Ink Tank |
| Manufacturer | ”EPSON Precision , (Philippines) INC., LIPA Plant “, Epson |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Height | 24.4 Centimeters |
| Item Width | 40.8 Centimeters |
| Product Dimensions | 43.5 x 40.8 x 24.4 cm; 5.6 kg |
| Item model number | l3216 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | Epson |
| Item Weight | 5 kg 600 g |








![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)



There are no reviews yet.