Printers, Printers & Ink
HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer – Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets – [53N94C]
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | HP |
| Connectivity technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Printing technology | Inkjet |
| Special features | Auto Document Feeder, Auto-Duplex, Network-Ready, Scan To E-Mail, Touch Screen |
| Colour | Cement |
| Model name | OfficeJet Pro 9720 |
| Printer output | Color |
| Maximum print speed (colour) | 18 ppm |
| Max. monochrome printing speed | 22 ppm |
| Item weight | 19.5 Kilograms |
Availability:
Out of stock
₹25,384.00
Out of stock
-
Printers, Printers & Ink
HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer – Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets – [53N94C]
Printers, Printers & InkHP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer – Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets – [53N94C]
Brand HP Connectivity technology Ethernet, USB, Wi-Fi Printing technology Inkjet Special features Auto Document Feeder, Auto-Duplex, Network-Ready, Scan To E-Mail, Touch Screen Colour Cement Model name OfficeJet Pro 9720 Printer output Color Maximum print speed (colour) 18 ppm Max. monochrome printing speed 22 ppm Item weight 19.5 Kilograms SKU: OfficeJet Pro 9720 -
Printers & Ink
HP GT53 90ml Black Original Ink Bottle
Model Name GT53 Ink Bottle Brand HP Ink Colour Black Page Yield 4000 Compatible Devices Printer Special Feature High Yield Compatibility Options Compatible Colour Black Ink Base Water Compatible Printer Models HP SELECTED PRINTERS SKU: GT53 Ink Bottle
₹26,074.00 for 3 item(s)
| Weight | 19.5 g |
|---|---|
| Dimensions | 84.9 × 58.1 × 30.6 cm |
| Product dimensions | 84.9D x 58.1W x 30.6H centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | 11 x 17 inch |
| Included components | Inkjet Cartridges |
| Print media | Envelopes, Glossy photo paper, High-resolution paper, Paper (plain) |
| Scanner type | Flatbed |
| Max input sheet capacity | 250 |
| Max copy speed (black & white) | 22 ppm |
| Compatible devices | Smartphones |
| Maximum color print resolution | Up to 4800 by 1200 optimized dpi on HP Advance Photo Paper 1200 by 1200 dpi input |
| Sheet size | 8.5 x 11, 5 x 7, 11 x 17 |
| Maximum black and white print resolution | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Warranty type | Limited |
| Colour depth | 24 bpp |
| Dual-sided printing | Yes |
| Item model number | 53N94C |
| Manufacturer | HP |
| Color | Cement |
| Form Factor | Printer |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 19.5 Kilograms |


![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?fit=1500%2C1275&ssl=1)
![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C] - Image 2](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D2-4.jpg?fit=1500%2C1275&ssl=1)
![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C] - Image 3](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D3-4.jpg?fit=1500%2C1275&ssl=1)
![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C] - Image 4](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D6-3.jpg?fit=1500%2C1275&ssl=1)
![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C] - Image 5](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D5-3.jpg?fit=1500%2C1275&ssl=1)







There are no reviews yet.