Printers, Printers & Ink
Brother Printer DCP-B7600DB All in One Monochrome Laser Printer, ADF & Auto Duplex, Affordable Printer for Business, LCD Display, 34 ppm Mono
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- A4 print speed up to 34 ppm (Black)
- Auto 2-sided (Duplex) printing, Intuitive Buttons, 2 Line LCD Display, 256 MB Memory, 250 Sheets Paper Tray
- Compatible Apps – BRAdmin Pro4 : Windows App (By Download)
- Full capacity toner included. Yield up to 2600 pages (black)*
- 1 Year on-site warranty included
- Connect Via Usb 2.0, Lan, Wifi, Wifi Direct, Airprint, Mopria, Mobile Connect.
- Fast & Affordable Multi Function Printer for Business.
- Owing to its high page yield, this printer can deliver up to 2600 pages per toner cartridge. This makes it suitable for those who require large-volume printing, whether for office environments or home use. Also, with reduced cartridge replacements needed, it reduces maintenance and enhances efficiency, allowing you to focus on your tasks without frequent interruptions for refills.
₹16,500.00 ₹22,400.00
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 30 × 25 cm |
| Product Dimensions | 40D x 30W x 25H Centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | A4 |
| Included Components | Ink Bottles, Toner Cartridges |
| Print media | Paper (plain) |
| Scanner Type | Portable |
| Max Input Sheet Capacity | 250 |
| Sheet Size | A4 centimetres |
| Warranty Type | Extended |
| Colour Depth | 1 bits_per_pixel |
| Dual-sided printing | Yes |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | USB |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Number of Trays | 1 |
| Model Series | DCP-B |
| Specific Uses For Product | Enterprise, Office |
| Printer Ink Type | toner |
| Supported Media Sizes | A4 |
| Manufacturer | BROTHER INDUSTRIES (VIETNAM) LTD. Phuc Dien Industrial Zone Cam Phuc Commune |
| Model | DCP-B7600DB |
| Item model number | DCP-B7600DB |
| Special Features | Display Screen |
| Number of items | 1 |
| Display Type | LCD |
| Batteries Required | No |
| Form Factor | All-in-One |
| Manufacturer | BROTHER INDUSTRIES (VIETNAM) LTD. Phuc Dien Industrial Zone Cam Phuc Commune |
| Item Weight | 5 kg |
Based on 0 reviews
Be the first to review “Brother Printer DCP-B7600DB All in One Monochrome Laser Printer, ADF & Auto Duplex, Affordable Printer for Business, LCD Display, 34 ppm Mono”
You may also like…
-
Printers, Printers & Ink
HP Smart Tank 524 Multi-function Color Ink-Efficient Printer (Ink Bottle, 4 Ink Bottles Included)
-29%
Printers, Printers & InkHP Smart Tank 524 Multi-function Color Ink-Efficient Printer (Ink Bottle, 4 Ink Bottles Included)
Brand HP Connectivity Technology USB Printing Technology Inkjet Special Feature Borderless Printing Colour Black Model Name HP Smart Tank 524 Printer Output Colour Maximum Print Speed (Colour) 24 ppm Max Print speed Monochrome 30 ppm Item Weight 5030 Grams SKU: Smart Tank 524 -












There are no reviews yet.