Printers
Epson Colour Ecotank L8180 Multifunction A3+ Inktank Photo Printer, Black
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | USB |
| Printing Technology | Ink Tank |
| Special Feature | 6-colour Epson Claria ET Premium Ink, A3+ Borderless Photo Printing, Borderless Printing, Direct printing via memory card slot, USB port and Ethernet, Display Screen See more |
| Colour | Black |
| Model Name | L8180 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 32 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 32 ppm |
| Item Weight | 14640 Grams |
Availability:
Out of stock
₹45,599.00 ₹54,999.00
Out of stock
| Weight | 14 g |
|---|---|
| Dimensions | 37.9 × 52.3 × 16.9 cm |
| Product Dimensions | 37.9D x 52.3W x 16.9H Centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | A3+ |
| Included Components | Printer |
| Print media | Glossy photo paper |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 120 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 32 ppm |
| Compatible Devices | Laptops, PC, Tablets |
| Maximum Colour Print Resolution | 5760 X 1440 dpi |
| Sheet Size | 329 x 483 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 5760 X 1440 dpi Dots Per Inch |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Wattage | 17 Watt Hours |
| Max copy resolution colour | 5760 X 1440 dpi |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | Ethernet, USB |
| Ink Colour | cyan, magenta, yellow, black, light cyan, light magenta |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | Touch |
| Processor Count | 1 |
| Number of USB 2 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Printer Ink Type | Epson Claria ET Premium Ink |
| Manufacturer | 12th Floor, The Millenia, Tower A, No-1, Murphy Road, Ulsoor, Bangalore, Karnataka 560008, Epson |
| Form Factor | All-in-One |
| Standing screen display size | 10.9 Centimetres |
| Item model number | L8180 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Operating System | Windows XP |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Epson |
| Country of Origin | Philippines |
| Item Weight | 14 kg 600 g |








![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)



There are no reviews yet.