Printers, Printers & Ink
HP Ink Advantage 2876 WiFi Colour Printer – Print/Scan/Copy Ideal for Home
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- SAVE YOUR PRODUCTIVE TIME: High speed printing for Home needs; Black: Up to 7.5 ppm (ISO) ;Color: Up to 5.5 ppm (ISO);VERSATILE PRINT/MEDIA OPTIONS: Supports A4; B5; A6; DL envelope
- OS Compatibility : Windows 10, 7; MacOS Sierra v10.12 (previously OS X), macOS High Sierra v10.13, macOS Mojave v10.14,
- RELIABLE CONNECTIVITY : High-speed USB 2.0 Connectivity, Wi-Fi;QUICK MOBILE SETUP WITH HP SMART APP:
- Fast and easy printer setup that guides you, step by step; simply download the HP Smart app, connect to Wi-Fi, and share the inkjet printer across all your device
- WORRY FREE WIRELESS: Get better range, faster and more reliable connections using dual-band Wi-Fi with self-reset;
- Control Method: Application
- Highly WiFi printer for your print, scan and copy needs; PRINT and SCAN ON THE GO: Print, scan, and copy from virtually anywhere with your smartphone.
Availability:
Out of stock
₹5,800.00 ₹8,860.00
Out of stock
| Weight | 3420 g |
|---|---|
| Dimensions | 54.6 × 42.5 × 25 cm |
| Product Dimensions | 54.6D x 42.5W x 25H Centimeters |
|---|---|
| Controller Type | Android, iOS |
| Maximum Media Size | 8.5 x 14 inch |
| Included Components | HP DeskJet Ink Advantage 2876 All-in-One; HP 682 Setup Black Cartridge; |
| Print media | Labels |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 250 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 7.5 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Sheet Size | 8.5 x 11 Inches |
| Dual-sided printing | No |
| Duplex | No |
| Hardware Interface | USB |
| Ink Colour | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | App |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | DESKJET IA |
| UPC | 196337379930 |
| Printer Ink Type | CMYK |
| Supported Media Sizes | A4, A6, B5 |
| Manufacturer | HP, JABIL WEIHAI |
| Form Factor | Print, Copy, Scan |
| Item model number | 588J8B |
| Operating System | Windows 10 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 3 kg 420 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Ink Advantage 2876 WiFi Colour Printer – Print/Scan/Copy Ideal for Home”
You may also like…
-
Computer Accessories, Mouse
HP S500 WIRELESS MOUSE Wireless Ambidextrous Optical Mouse (2.4GHz Wireless, Black)
-45%
Computer Accessories, MouseHP S500 WIRELESS MOUSE Wireless Ambidextrous Optical Mouse (2.4GHz Wireless, Black)
Model Name - S500
System Requirements - WINDOWS 7 AND ABOVE
Technology Used - 2.4GHz Wireless Connection
Form Factor - Ambidextrous
Sales Package - 1 MOUSE
Adjustable Weight - No
Compatible Devices - Laptop, Desktop
Color - Black
Part Number - 7YA11PA#ACJ
Connectivity And Power FeaturesWireless Frequency - 2.4 GHz
Effective Range - 10 m
Battery Life - 11680 hrs
Number of Batteries - 1
Power Source - 1 AA battery
Battery Type - AA Battery
Surface Tracking - Yes
Bluetooth - Yes
WarrantyDomestic Warranty - 3 Year
International Warranty - 1 Year
Warranty Service Type - Replacement (AT SERVICE CENTER)
Warranty Summary - 3 Year Manufacturer Warranty
Covered in Warranty - Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty - Physical Damage
SKU: 7YA11PA#ACJ













There are no reviews yet.