Printers, Printers & Ink
HP Laser 1008w Printer, Wireless, Single Function, Print, Hi-Speed USB 2.0, Up to 21 ppm, 150-sheet Input Tray, 100-sheet Output Tray, 10,000-page Duty Cycle, 1-Year Warranty, Black and White, 714Z9A
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- Single function printer】Experience efficient printing with the HP Laser 1008w, designed to print clear, impressive documents.
- 【Seamless connectivity】Enjoy a smooth printing process with reliable, hassle-free Wi-Fi and Hi-Speed USB 2.0 connectivity options.
- 【Quality prints】Get sharp, professional-quality prints with HP Laser Black Print Cartridges that yield 1500 pages.
- 【Warranty and support】The HP Laser 1008w comes with a one-year warranty. Reach out to our 12×7 voice support or 24×7 chat support for quick assistance.
- 【Fast printing】The printer boasts a print speed of up to 20 ppm and first page out of 8.3 seconds, ensuring quick and efficient printing for your home or small office.
- 【Dynamic Security 】This printer is intended to work only with cartridges that have original HP chips or circuitry and will block cartridges using non-HP chips or circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures.
- This printer is intended to work only with cartridges with original HP chips or circuitry and will block cartridges using non-HP chips or circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures
Availability:
Out of stock
₹11,500.00 ₹16,841.00
Out of stock
| Weight | 4230 g |
|---|---|
| Dimensions | 33.1 × 17.8 × 21.5 cm |
| Controller Type | Android, iOS |
|---|---|
| Maximum Media Size | 4 x 6 inch |
| Included Components | Preinstalled introductory HP Laser Black print cartridges (~1.5K pages); Setup Guide; Reference Guide; Regulatory Statements Flyer; Power cord; USB cable |
| Print media | Paper (plain) |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 21 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Sheet Size | 4 x 6 Inches |
| Maximum Black and White Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution black-white | 600 x 600 dpi |
| Duplex | Manual |
| Hardware Interface | Ethernet, USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Control Method | App |
| Output sheet capacity | 100.0 |
| Number of Trays | 2 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | HP Laser |
| Specific Uses For Product | Office, Home |
| UPC | 196786996481 |
| Printer Ink Type | Toner (Black) |
| Supported Media Sizes | A4, A5, B5 |
| Manufacturer | HP, HP |
| Form Factor | Printer |
| Item Height | 21.5 Centimeters |
| Item Width | 17.8 Centimeters |
| Product Dimensions | 33.1 x 17.8 x 21.5 cm; 4.23 kg |
| Item model number | 714Z9A |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Operating System | Windows |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 4 kg 230 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Laser 1008w Printer, Wireless, Single Function, Print, Hi-Speed USB 2.0, Up to 21 ppm, 150-sheet Input Tray, 100-sheet Output Tray, 10,000-page Duty Cycle, 1-Year Warranty, Black and White, 714Z9A”
You may also like…
-
-
Projectors
OTEK Galaxy Smart Projector | 4K Support | Android 13 | WiFi 6 & Bluetooth | Auto Focus & Keystone | 10000 Lumens | 1080P FHD | 250” Display | 2GB RAM + 32GB | 5W Speaker | HDMI, USB, AV, White
-18%
ProjectorsOTEK Galaxy Smart Projector | 4K Support | Android 13 | WiFi 6 & Bluetooth | Auto Focus & Keystone | 10000 Lumens | 1080P FHD | 250” Display | 2GB RAM + 32GB | 5W Speaker | HDMI, USB, AV, White
Brand OTEK Recommended Uses For Product Classroom, Home Cinema, Office Special Feature Auto Focus, Auto Obstacle Avoidance, Auto Screen Alignment Connectivity Technology Bluetooth, USB, Wi-Fi Display resolution 1920 x 1080 SKU: galaxy














There are no reviews yet.