Printers
Epson EcoTank M1050 InkTank Printer
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Compact and Durable Ecological Design, Portable, With in-built PrecisionCore Heat-Free Technology, this new model is robust and resource-saving See more |
| Colour | Black |
| Model Name | M1050 |
| Printer Output | Monochrome |
| Maximum Print Speed (Colour) | 33 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 33 ppm |
| Item Weight | 3400 Grams |
Availability:
Out of stock
₹13,500.00 ₹14,999.00
Out of stock
| Weight | 3 g |
|---|---|
| Dimensions | 34.7 × 37.5 × 17.9 cm |
| Product Dimensions | 34.7D x 37.5W x 17.9H Centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | 8.5 x 14 inch, 11 x 17 inch |
| Included Components | Ink Bottles |
| Print media | Envelopes, Paper (plain) |
| Max Copy Speed (Black and White) | 33 ppm |
| Maximum Colour Print Resolution | 1200 x 2400 Dots Per Inch |
| Sheet Size | 8.5 x 11, 5 x 7, 11 x 17 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1200 x 2400 dots_per_inch |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | No |
| Max copy resolution colour | 1200 x 2400 dpi |
| Max copy resolution black-white | 1200 x 2400 dots_per_inch |
| Duplex | Simplex |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Printer Ink Type | Pigment Ink |
| Manufacturer | 11th Floor, Godrej Centre – Hebbal, Sy. No. 26, Bellary Road, Sahakar Nagar, Byatarayanapura, Bangalore – 560 092, Epson India Pvt. Ltd. |
| Form Factor | All-in-One |
| Item model number | C11CL01502 |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Epson India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | Philippines |
| Item Weight | 3 kg 400 g |







![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)


There are no reviews yet.