Printers, Printers & Ink
HP Laser 1008a Printer, Single Function, Print, Hi-Speed USB 2.0, Up to 21 ppm, 150-sheet Input Tray, 100-sheet Output Tray, 10,000-page Duty Cycle, 1-Year Warranty, Black and White, 714Z8A
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- 【Single function printer】This LaserJet printer features print function for versatile printing. Print clear monochrome documents ensuring that your documents always look polished and impressive.
- 【Seamless connectivity】Achieve smooth connectivity with Hi-Speed USB 2.0, which guarantees trouble-free connection, uninterrupted printing, and lets you print without worries.
- 【Quality prints】Elevate your experience with the included HP Black Contractual Original Laser Toner Cartridge, ensuring every print is sharp and precise with up to 1500-page yield.
- 【Warranty and support】Get 1-year limited hardware warranty and print with ultimate peace of mind. Reach out to our 12×7 voice support or 24×7 chat support for quick assistance.
- 【Fast printing】Boost your productivity and accomplish faster job completion with swift printing speeds up to 21 ppm and a first page out in as fast as 8.3 seconds.
- 【Input and output】Enjoy compatibility for standard media sizes – A4, A5, A5(LEF), B5 (JIS), Oficio, C5, DL envelopes and more with up to 150-sheet input and 100-sheet output capacity.
- 【Easy-to-use interface】Manage your tasks conveniently with 3 LED indicator lights (Power, Toner, Attention), and user-friendly control panel buttons that let you navigate smoothly.
Availability:
Out of stock
₹9,999.00 ₹14,625.00
Out of stock
| Weight | 5400 g |
|---|---|
| Dimensions | 33.1 × 17.8 × 21.5 cm |
| Maximum Media Size | 4 x 6 inch |
|---|---|
| Included Components | Black print cartridges Guide; Guide; Flyer; Power cord; USB cable |
| Print media | Card stock, Labels |
| Max Input Sheet Capacity | 150 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 20 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Sheet Size | 4 x 6 Inches |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution black-white | 1,200 x 1,200 dpi |
| Duplex | auto |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | Print Only |
| Number of Trays | 2 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | 1008a |
| UPC | 196786996467 |
| Printer Ink Type | toner |
| Manufacturer | Futaihua Precision Industry (Weihai) Co. Ltd., Jinzhou Road 29#, Hi-Tech IDZ, Weihai, Shangdong, HP |
| Form Factor | Printer |
| Item Height | 21.5 Centimeters |
| Item Width | 17.8 Centimeters |
| Product Dimensions | 33.1 x 17.8 x 21.5 cm; 5.4 kg |
| Item model number | 714Z8A |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 5 kg 400 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Laser 1008a Printer, Single Function, Print, Hi-Speed USB 2.0, Up to 21 ppm, 150-sheet Input Tray, 100-sheet Output Tray, 10,000-page Duty Cycle, 1-Year Warranty, Black and White, 714Z8A”
You may also like…
-
Printers, Printers & Ink
Brother HL-L2321D Automatic Duplex Monochrome Laser Printer with 30 Pages Per Minute Print Speed (Best in The Category), 8 MB Memory, Large 250 Sheet Paper Tray, USB Connectivity, Black
-8%
Printers, Printers & InkBrother HL-L2321D Automatic Duplex Monochrome Laser Printer with 30 Pages Per Minute Print Speed (Best in The Category), 8 MB Memory, Large 250 Sheet Paper Tray, USB Connectivity, Black
Brand Brother Connectivity Technology USB Printing Technology Laser Special Feature Single Function Colour Black Model Name HL-L2321D Printer Output Monochrome Maximum Print Speed (Colour) 30 ppm Max Print speed Monochrome 30 ppm Item Weight 6800 Grams SKU: HL-L2321D









![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)




There are no reviews yet.