Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L3560 Multi-Function WiFi Color Ink Tank Printer, Black
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
| Brand | Epson |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Printing Technology | Inkjet |
| Special Feature | Network-Ready |
| Colour | Black |
| Model Name | L3560 |
| Printer Output | Colour |
| Maximum Print Speed (Colour) | 10.8 ppm |
| Max Print speed Monochrome | 10.8 ppm |
| Item Weight | 6740 Grams |
Availability:
Out of stock
₹17,200.00 ₹19,999.00
Out of stock
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 34.7 × 37.5 × 17.9 cm |
| Product Dimensions | 34.7D x 37.5W x 17.9H Centimeters |
|---|---|
| Maximum Media Size | 8.5 x 11 inch |
| Included Components | Ink Bottles |
| Print media | Glossy photo paper |
| Scanner Type | Photo |
| Max Input Sheet Capacity | 100 |
| Maximum Colour Print Resolution | 4,800 x 1,200 dpi Dots Per Inch |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Maximum Black and White Print Resolution | 4,800 x 1,200 dpi dots_per_inch |
| Dual-sided printing | No |
| Max copy resolution colour | 4,800 x 1,200 dpi |
| Duplex | Manual |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Ink Colour | Black |
| Additional Printer functions | All In One |
| Number of Trays | 1 |
| Model Series | Ecotank |
| Printer Ink Type | Black Ink |
| Manufacturer | Epson India Pvt Ltd, 12th Floor, The Millenia Tower “A”, No 1, Murphy Road, Ulsoor Bangalore – 560008, Epson India Pvt Ltd. |
| Form Factor | All-in-One |
| Item model number | L3560 |
| Are Batteries Included | No |
| Manufacturer | Epson India Pvt Ltd. |
| Country of Origin | Philippines |
| Item Weight | 6 kg 740 g |






![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)



There are no reviews yet.