Printers, Printers & Ink, Uncategorized
HP Smart Tank 580 All-in-One WiFi Colour Printer | 1 Extra Black Ink Bottle | 1+1 Year Extended Warranty on Registration| Up to 8000 Black & 6000 Colour Prints I Print,Scan & Copy for Office/Home
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- 【All-in-One printer】Experience the convenience of multi-functionality with the HP Smart Tank 580 printer. It can print, copy, and scan, ensuring sharp scans with its flatbed scanner.
- 【Seamless connectivity】Stay connected with Wi-Fi and Hi-Speed USB 2.0. This printer also supports Wi-Fi Direct for an even more streamlined printing experience.
- 【Quality prints】Create high-quality prints with HP GT53 90-ml/ HP GT53XL 135-ml Black Original Ink Bottle and HP GT52 Cyan/Magenta/Yellow Original Ink Bottle for superior print quality, Maximum Print Speed : 30 ppm Black, 24 ppm color
- 【Warranty and support】The HP Smart Tank 580 printer comes with a 1-year warranty. Reach out to our 12×7 voice support or 24×7 chat support for quick assistance.
- 【Fast printing】With a print speed of up to 30 ppm (black) and 24 ppm (color), get your printing tasks done quicker than ever with first page out as fast as 14 seconds
- 【Input and output】The printer supports multiple media sizes, including A4, B5, A6, DL envelope, legal and has a 100-sheet input tray and a 30-sheet output tray for efficient paper handling.
- 【Easy-to-use interface】Navigate through printing tasks easily with 33 segments + 1.2-inch Icon LCD display and Power On/Off, Cancel, Resume, Color copy, Black copy, ID copy, Wi-Fi, and Info buttons.
Availability:
Out of stock
₹14,000.00 ₹19,177.00
Out of stock
| Weight | 5300 g |
|---|---|
| Dimensions | 58.1 × 43.5 × 25.4 cm |
| Product Dimensions | 58.1D x 43.5W x 25.4H Centimeters |
|---|---|
| Controller Type | Android |
| Maximum Media Size | 8.5 x 14 inch |
| Included Components | Printer; 2× 4 colors ink bottles, 3c Printhead; Power cord;Warranty flyer |
| Print media | Envelopes, Glossy photo paper, Paper (plain) |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 100 |
| Max Copy Speed (Black and White) | 12 ppm |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 4800×1200 Dots Per Inch |
| Sheet Size | 8.5 x 14 Inches |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1200×1200 Dots Per Inch |
| Warranty Type | Limited |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 1200 x 1200 dpi |
| Max copy resolution black-white | 1200×1200 dpi |
| Duplex | Duplex |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | black, cyan, magenta, yellow |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | App |
| Output sheet capacity | 30.0 |
| Number of Trays | 2 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | Smart Tank |
| Specific Uses For Product | Home, Office, School |
| UPC | 196188530320 |
| Printer Ink Type | Ink Bottle |
| Supported Media Sizes | Legal (8.5 x 14 inches) |
| Manufacturer | HP, Hong Fu Jin Precision Electronics (chongqing) Co.,Ltd.Address: No.1, 1st E District Road, Shapingba District, Chongqing, China |
| Form Factor | Printer Copy Scan |
| Item model number | 1F3Y2A |
| Operating System | Windows |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 5 kg 30 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Smart Tank 580 All-in-One WiFi Colour Printer | 1 Extra Black Ink Bottle | 1+1 Year Extended Warranty on Registration| Up to 8000 Black & 6000 Colour Prints I Print,Scan & Copy for Office/Home”
You may also like…
-
Printers, Printers & Ink
Epson Ecotank L3250 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Colour Printer Ink, Black
-25%
Printers, Printers & InkEpson Ecotank L3250 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Colour Printer Ink, Black
Brand Epson Connectivity Technology Wi-Fi Printing Technology Epson Heat-Free Technology Special Feature Refillable Ink Tank,Borderless Printing Colour Black Model Name L3250 Printer Output Colour Maximum Print Speed (Colour) 15 ppm Max Print speed Monochrome 33 ppm Item Weight 5600 Grams SKU: 000001














There are no reviews yet.