Printers, Printers & Ink
HP Smart Tank 720 All-in-One Auto Duplex WiFi Colour Printer, Print, Scan & Copy for Office
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- All-in-One Convenience: Print, scan, and copy with ease — all in one compact device with auto duplex, flatbed scanning and wireless functionality.
- RELIABLE CONNECTIVITY: Hi-Speed USB 2.0; Wi-Fi and Bluetooth LE — perfect for seamless home & office use.
- CONVENIENT INK MANAGEMENT: Easy to fill integrated ink tanks lets you see how much ink you have left
- Quick & Reliable: Enjoy fast print speeds — up to 30 ppm (black) and 24 ppm (color) in draft mode
Availability:
Out of stock
₹19,999.00 ₹27,873.00
Out of stock
| Weight | 6000 g |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 20 × 37 cm |
| Controller Type | Android, iOS |
|---|---|
| Maximum Media Size | 8.5 x 14 inch |
| Included Components | Ink Bottle, Power Cord, Guide, Printhead, Flyers |
| Print media | Paper (plain) |
| Scanner Type | Sheetfed |
| Max Input Sheet Capacity | 250 |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 4800×1200 Dots Per Inch |
| Sheet Size | 8.5 X 11 Inches |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1200×1200 Dots Per Inch |
| Dual-sided printing | Yes |
| Max copy resolution colour | 4800×1200 dots_per_inch |
| Max copy resolution black-white | 1200×1200 dots_per_inch |
| Duplex | Automatic |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Ink Colour | cyan, magenta, yellow, black |
| Additional Printer functions | Copy, Scan |
| Control Method | App |
| Number of Trays | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | Smart tank |
| UPC | 195908303022 |
| Printer Ink Type | ink tank |
| Manufacturer | Cal-Comp Optical Electronics(YueYang)Co.,LTD CP1YY, HP |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Height | 37 Centimeters |
| Item Width | 20 Centimeters |
| Product Dimensions | 43 x 20 x 37 cm; 6 kg |
| Item model number | 6UU47A |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Hardware Platform | Smartphone, Tablet |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6 kg |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Smart Tank 720 All-in-One Auto Duplex WiFi Colour Printer, Print, Scan & Copy for Office”
You may also like…
-
Printers
HP Smart Tank 210 Single Function WiFi Colour Printer (Upto 8K Black and 6000 Colour Pages
-10%
PrintersHP Smart Tank 210 Single Function WiFi Colour Printer (Upto 8K Black and 6000 Colour Pages
Brand HP Connectivity Technology USB, Wi-Fi Printing Technology InkTank Special Feature USB Colour Light Basalt Model Name HP SMART TANK 210 PRINTER:IN-EN Printer Output Colour Maximum Print Speed (Colour) 24 ppm Max Print speed Monochrome 30 ppm Item Weight 5660 Grams - Inktank Printer | Functionality: Printer | Print output: Colour and Monochrome | Connectivity: Self Healing Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Hi-Speed USB 2.0 and Bluetooth Low Energy.
- Maximum Print Speed (color): 5 ppm, Maximum Print Speed (Monochrome): 12 ppm as per ISO standards | Maximum Print Resolution (Color): Up to 4800 x 1200 optimized dpi | Maximum Print Resolution (Monochrome): Up to 1200 x 1200 rendered dpi
- Maximum Print Speed : 22 ppm Black, 16 ppm color | Maximum Print Resolution (Color): Up to 4800 x 1200 optimized dpi | Maximum Print Resolution (Monochrome): Up to 1200 x 1200 rendered dpi
- Additional Printer Function:For Home and Small Offices, Included Components: HP Smart Tank 210 All-in-One Printer; 2 GT53XL Black Original ink Bottle; HP GT52 Cyan Original Ink bottles; HP GT52 Magenta Original Ink bottles; HP GT52 Yellow Original Ink bottles; HP Black Printhead; HP Tri-color Printhead; Power cord; Ink caution flyer; Setup guide; Reference guide; Regulatory flyers; Warranty flyers
- Compact Design, Guided Setup, Smart Guided Control Panel & Low on Ink Sensing
- Get up to 12,000 black and 6,000 colour pages in the Box.
- Better Ink efficiency & higher Print Quality. Reliable Connectivity with Self Healing Wifi; Convenient Printing with Low on Ink Sensing
SKU: 3D4L3A













There are no reviews yet.