Printers, Printers & Ink
HP Deskjet 2820 WiFi Colour Printer – Print/Scan/Copy Ideal for Home
7 days Service Centre Replacement
Free Delivery
Under 30KM In Durg City
Under 30KM In Durg City
1 Year Warranty
Open Box Delivery
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
Delivery & Installation By DOMU COMPUTER
- Warranty and installation facility (if exists) : 1 year on-site warranty
- Compatible OS: Windows 10.7; MacOS Sierra v10.12 (previously OS X), macOS High Sierra v10.13, macOS Mojave v10.14, macOS Catalina v10.15 ,
- Ink Cartridge: HP 805 Black Original Ink Cartridge,HP 805 Tri-Colour Original Ink Cartridge (Note: Only setup ink cartridge will be supplies with the box)
- Printer type: Inkjet; Functionality : Multi- function; Printer output :Color
- Pages per minute: Black: Up to 7.5 ppm (ISO); Colour:Up to 5.5 ppm (ISO)
- Page Size Supported : A4; B5; A6; DL envelope , Paper tray capacity: Input: 60-sheet input tray; Output: 25-sheet output tray
- Connectivity : High-speed USB 2.0 Connectivity, Wifi (Refer setup guide uploaded just below technical Detail section to understand the steps to connect via WiFi/USB)
Availability:
Out of stock
₹4,299.00 ₹8,860.00
Out of stock
| Weight | 3420 g |
|---|---|
| Dimensions | 19.1 × 47.5 × 35.4 cm |
| Product Dimensions | 19.1D x 47.5W x 35.4H Centimeters |
|---|---|
| Controller Type | Ring |
| Maximum Media Size | A4 |
| Included Components | Inkjet Printer ,(Black ,Color Ink Cartridge ,Power Cord ,USB Cable ,Manual) |
| Print media | Envelopes, Paper (plain) |
| Scanner Type | Flatbed |
| Max Input Sheet Capacity | 60 |
| Compatible Devices | Smartphones |
| Maximum Colour Print Resolution | 1200 x 1200 |
| Sheet Size | 216 x 297 Millimeters |
| Maximum Black and White Print Resolution | 1200 dpi |
| Dual-sided printing | No |
| Max copy resolution colour | 1200 x 1200 |
| Max copy resolution black-white | 1200 dpi |
| Duplex | No |
| Ink Colour | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Additional Printer functions | All In One |
| Control Method | App |
| Number of Trays | 2 |
| Total USB Ports | 1 |
| Model Series | Deskjet |
| UPC | 196548478798 |
| Printer Ink Type | Ink Cartridge |
| Manufacturer | HP, JABIL WEIHAI |
| Form Factor | |
| Item model number | 588L3D |
| Are Batteries Included | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3 kg 420 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “HP Deskjet 2820 WiFi Colour Printer – Print/Scan/Copy Ideal for Home”
You may also like…
-
Computer Accessories, Mouse
HP S500 WIRELESS MOUSE Wireless Ambidextrous Optical Mouse (2.4GHz Wireless, Black)
-45%
Computer Accessories, MouseHP S500 WIRELESS MOUSE Wireless Ambidextrous Optical Mouse (2.4GHz Wireless, Black)
Model Name - S500
System Requirements - WINDOWS 7 AND ABOVE
Technology Used - 2.4GHz Wireless Connection
Form Factor - Ambidextrous
Sales Package - 1 MOUSE
Adjustable Weight - No
Compatible Devices - Laptop, Desktop
Color - Black
Part Number - 7YA11PA#ACJ
Connectivity And Power FeaturesWireless Frequency - 2.4 GHz
Effective Range - 10 m
Battery Life - 11680 hrs
Number of Batteries - 1
Power Source - 1 AA battery
Battery Type - AA Battery
Surface Tracking - Yes
Bluetooth - Yes
WarrantyDomestic Warranty - 3 Year
International Warranty - 1 Year
Warranty Service Type - Replacement (AT SERVICE CENTER)
Warranty Summary - 3 Year Manufacturer Warranty
Covered in Warranty - Manufacturing Defects
Not Covered in Warranty - Physical Damage
SKU: 7YA11PA#ACJ













![HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - Print, Scan, Copy,Wireless, Auto Document Feeder, Auto Duplex, Touchscreen, Quiet Mode; Input Capacity of up to 250 sheets - [53N94C]](https://i0.wp.com/domucomputer.com/wp-content/uploads/2025/11/D1-4.jpg?resize=300%2C300&ssl=1)
There are no reviews yet.